Predmet javnog poziva je prikupljanje prijava za tehničku i bespovratnu finansijsku podršku dekarbonizaciji malih i srednjih preduzeća (MSP) iz industrija s visokim emisijama ugljika (električna energija, čelik i cement) u sklopu projekta “Inkluzivna dekarbonizacija” (IDA) koji provodi Razvojni program Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini (UNDP BiH) saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, a isti finansira Vlada Japana.
Tehnička i finansijska podrška dekarbonizaciji najmanje 20 MSP-a je predviđena u okviru druge komponente IDA projekta, a sastoji se od:
- Provedba detaljnog energetskog audita,
- Identifikacija potencijalnih mjera i projekata za dekarbonizaciju (sa fokusom na energetsku efikasnost i tehnologije obnovljivih izvora energije),
- Provedba analize energetskih, socio-ekonomskih i okolišnih benefita kao i utjecaja identificiranih mjera i projekata dekarbonizacije,
- Odabir mjera/projekta dekarbonizacije na osnovu prethodnih analiza i audita,
- Provedba odabranih mjera/projekata dekarbonizacije u MSP-ima uz finansijsku podršku IDA projekta,
- Praćenje i nadzor provedbe, te evaluacija i verifikacija postignutih efekata nakon provedbe odabranih mjera/projekata dekarbonizacije u MSP-ima.
Svrha provedbe ovog seta aktivnosti je pružanje podrške MSP-ima u tranziciji ka nisko-karbonskom razvoju, kroz iskorištavanje potencijala energetske efikasnosti i tehnologija obnovljivih izvora energije, a sa krajnjim ciljem ublažavanja ili uklonjanja opasnosti i negativnog utjecaja ovisnosti o fosilnim gorivima na njihovo buduće poslovanje i razvoj.
O PROJEKTU
IDA Projekat je dio globalnog Klimatskog obećanja - iskorištavanje Utvrđenih doprinosa (NDC) u cilju postizanja neto nultih emisija i razvoja otpornog na klimatske promjene, kao odgovor na klimatsku krizu.
Cilj IDA projekta je poduzimanje inicijalnih koraka na uvođenju mehanizma pravedne tranzicije ka nisko-karbonskoj ekonomiji i provedba NDC Utvrđenih doprinosa u BiH na pravedan i rodno osjetljiv način, ne ostavljajući nikoga iza sebe.
Pored osiguranja finansijske pomoći za dekarbonizaciju najmanje 20 MSP-a, u sklopu ovog projekta će se izraditi nacrt „Pravedne tranzicije za sve“ i Strategije pravedne tranzicije za tri industrije s visokim emisijama ugljika (električna energija, čelik i cement) u BiH, što će biti propraćeno aktivnostima izgradnje kapaciteta ključnih aktera, ugroženih grupa i industrije.
ZAŠTITA PODATAKA
UNDP osigurava zaštitu ličnih podataka odgovorno i u skladu s svojim pravilima, najboljim praksama struke i tehničkim i finansijskim mogućostima, slijedeći načela zakonitosti, pravilnosti i transparentnosti. Svi podaci koje podnosioci prijava budu dostavili će se koristiti isključivo za potrebe UNDP-a i projekata.
PRAVILA JAVNOG POZIVA
Pravila javnog poziva definišu prihvatljive podnosioce prijava, te osnovne kriterije i zahtjeve koje podnesene prijave moraju zadovoljiti kako bi bile uzete u obzir za pružanje tehničke i finansijske podrške.
Prihvatljivi podnosioci prijava TEHničke i finanSijske podrške
Prihvatljivi podnosioci prijava za podršku mogu biti mala i srednja preduzeća iz tri industrije s visokim emisijama ugljika (energetika, metalna i cementna industrija) ili preduzeća direktno povezana sa ovim industrijama, koja su registrovana u Bosni i Hercegovini najkasnije dvije godine prije objave ovog Javnog poziva, a koja imaju manje od ili jednako 250 uposlenika.
Podnosioci prijava mogu podnijeti samo jednu prijavu na ovaj javni poziv. Podnosioci prijava mogu da podnesu prijave isključivo samostalno. Prijave više podnosilaca u okviru jednog prijedloga neće biti uzete u obzir. Podnosioci prijava su odgovorni za pružanje informacija i dokumenata za tehničku podršku i omogućavanje implementacije dekarbonizacijskih projekta uključujući i finansijske obaveze.
Podnosioci prijava trebaju ispunjavati sve uslove definisane ovim javnim pozivom, odnosno prijava treba da bude pripremljena u skladu sa zahtjevima i karakteristikama datim u javnom pozivu, uključujći i odgovarajuće priloge.
Neprihvatljivi podnosioci prijava
Neće se razmatrati ni odabrati podnosioci prijava za koje se utvrdi da:
- su kroz prijavu dostavili neistinite i netačne informacije i popratnu dokumentaciju;
- su u postupku predstečajne nagodbe ili likvidacije;
- nisu registrovani na području BiH;
- nisu ispunili obaveze plaćanja dospjelih poreza i doprinosa za penziono i zdravstveno osiguranje u skladu sa zakonskim odredbama (podnosioci prijave koji imaju sklopljen ugovor sa poreskim organima u BiH o servisiranju duga neće biti uzeti u razmatranje);
- su osuđeni za kazneno djelo vezano za svoje poslovanje na temelju pravosnažne presude;
- su ostvarili negativan poslovni rezultat u 2021. i 2020. godini.
- imaju više od 250 uposlenika.
Više detalja o projektnom pozivu moguće je vidjeti ovdje.