Sugestije za dalji razvoj internet prezentacije možete dostaviti na sugestije@opstina-novigrad.com

Načelnik Opštine Novi Grad Miroslav Drljača tokom jučerašnjeg dana, 27. februara, dao je izjavu za RTRS i Radio Novi Grad u kojoj je komentarisao nastavak planova Republike Hrvatske da na lokaciji Čerkezovac, Trgovska gora, izgradi odlagalište nuklearnog otpada: „Što se tiče svih izjava visokih zvaničnika Republike Hrvatske po pitanju Čerkezovca, pa i samoga premijera Plenkovića, istaknuo bih da moramo biti suzdržani i rezervisani s obzirom da nije prvi put da se njihove izjave ne poklapaju sa stvarnim dešavanjima.
Dugo godina njihova floskula bila je da ta lokacija nije prioritetna i da nije jedina koju razmatraju. Sve je to bila samo priča za BiH, Republiku Srpsku i Novi Grad. Sve ove godine tajno se radilo na realizaciji ovog projekta.
Ovo odlaganje njihovih planova za 4 godine ne dešava se zbog nekakve reakcije BiH, već isključivo zbog nespremnosti Hrvatske da realizuje sve planirane aktivnosti. U 2024. godini oni kreću sa
izradom Studije uticaja na životnu sredinu, tako da ćemo imati priliku vidjeti kakva su istraživanja oni uradili, šta u njima piše, uložiti primjedbe te spremiti argumentaciju za odbranu interesa BiH.“
Medijima se pored načelnika Miroslava Drljače obratio i Mario Crnković, predsjednik Udruženja građana „Green team“ Novi Grad: „BiH je prevarena, što možemo dokazati putem zvanične dokumentacije Republike Hrvatske. Raskrinkali smo da je sastanak Plenković – Krišto i priča o relaksaciji odnosa BiH i Hrvatske kada je riječ o slučaju Trgovska gora samo obično „bacanje prašine u oči“.
Hrvatska nastavlja sa svojim akivnostima i tokom 2024. godine biće urađena Studija uticaja na životnu sredinu, a to je najvažniji dokument u čitavom slučaju. Zbog toga se BiH mora pokrenuti. Hrvatska već planira da u periodu od 2026. do 2027. godine koristi sredstva Međunarodne agencije za atomsku energiju za daljnji razvoj projekta na Trgovskoj gori.
Na nama je da mobilizujemo akademsku zajednicu, maksimalno se pokrenemo, a to se posebno odnosi na Ministarstvo vanjskih poslova BiH i na našu diplomatsko-konzularnu mrežu.“

Korisni linkovi

http://www.predsjednikrs.net

Predsjednik RS

http://www.vladars.net

Vlada Republike Srpske

https://www.narodnaskupstinars.net/

Narodna skupština RS

http://komorars.ba/

Privredna komora RS

http://www.predsjednistvobih.ba

Predsjedništvo BIH

Opština Novi Grad

Petar Kočića 2,
79220 Novi Grad

Telefon: 052 720 452 
Faks: 052 720 901 
e-mail: info@opstina-novigrad.com
JIB: 4400764840006

Radno vrijeme
pon.-pet. od 07:00h od 15:00h

Partnerske opštine

 

 Poslovno okruženje