Opština Novi Grad Logo

На основу члана 59. и 82. став 3. Закона о локалној самоуправи („Службени гласник Републике Српске“, број: 97/16, 36/19 и 61/21), члана 66. и 83. став 3. Статута општине Нови Град („Службени гласник општине Нови Град“, број: 2/17),  члана 7.  Правилника о додјели ученичких и студентских стипендија („Службени гласник општине Нови Град“, број:1/23) и Закључка о стипендирању ученика у школској 2024/2025. години број: 01-67-1/24 од 12.09.2024. године, Начелник општине Нови Град   расписује

КОНКУРС за додјелу ученичких стипендија у школској 2024/2025. години

Начелник општине Нови Град додјељује двије врсте стипендија за 37 редовна

ученика средњих школа, и то:

1) стипендије за дефицитарна занимања …………………………..22 стипендије и

2) стипендије према социјалном статусу……………………………..15 стипендија.

Ученик може поднијети пријаву за само једну врсту стипендије.

II

Стипендије Општине Нови Град додјељују се редовним ученицима другог и вишег разреда средње школе, који имају држављанство БиХ–РС и стално мјесто пребивалишта на територији општине Нови Град.

Ученици првог разреда средње школе нису обухваћени овим Конкурсом.

III

Ученици који се пријављују на Конкурс, уз пријаву су дужни приложити сљедећу документацију (у оргиналу или овјереној фотокопији) којом доказују испуњавање општих услова:

• увјерење о држављанству РС – БиХ,
    • потврда о пребивалишту,
    • увјерење о редовном упису разреда средње школе,
    • увјерење да ученик није обновио ни један разред у уписаној средњој школи,
    • извод из МКР, (да ученик има до 18 година старости)
    • изјаву да не примају стипендију по другом основу.

(1) СТИПЕНДИЈЕ ЗА ДЕФИЦИТАРНА ЗАНИМАЊА:

1. кувар-конобар……………………………………………………………………..22 стипендије.

Ученици који конкуришу за додјелу стипендије према дефицитарним занимањима, поред општих услова, морају испуњавати и сљедеће посебне услове:

• увјерење/потврду да је ученик први пут уписао/ла школску годину, други и виши разред, као редован ученик одговарајућег усмјерења у занимању које је утврђено као дефицитарно,
    • потврда о просјеку оцјена из средњих школа или свједочанство о завршеним разредима средње школе,
    • кућну листу у којој су наведени сви чланови домаћинства.

(2) СТИПЕНДИЈЕ ПРЕМА СОЦИЈАЛНОМ СТАТУСУ

Ученици који конкуришу за додјелу стипендија према социјалном статусу, поред општих услова и услова да су остварили просјек оцјена од 3,00 и више у предходном разреду школе, морају испуњавати и један од сљедећих услова:

• доказ о статусу члана породице погинулог борца – (рјешење Одсјека за БИЗ о породичној инвалиднини)
    • доказ о статусу члана породице  РВИ од I до V категорије – (рјешење БИЗ о породичној инвалиднини)
    • доказ да су дјеца без оба родитеља – (увјерење Центра за социјални рад),
    • доказ да су дјеца самохраних родитеља, са утврђеним социјалним статусом – (увјерење Центра за социјални рад),
    • увјерење да су оба родитеља незапослена, са утврђеним социјалним статусом – (извод из евиденције за незапослене – Завод за запошљавање и увјерење Центра за социјални рад),
    • увјерење да је ученик особа са инвалидитетом и да је корисник права на туђу његу и помоћ – (Центар за социјални рад),
    • увјерење да су чланови породица са троје и више дјеце (Центар за социјални рад),
    • увјерење да су дјеца родитеља са статусом цивилне жртве рата (Одсјек за БИЗ),
    • доказ о мјесечним приходима (потврда или увјерење послодавца о мјесечним приходима за задња три мјесеца прије расписивања конкурса, чек од пензије, остали докази о примањима),
    • кућна листа, (навести све чланове домаћинства),
    • копија картице текућег рачуна.

IV

Стипендија за текућу школску годину исплаћује се у 8 једнаких мјесечних рата. Појединачна мјесечна рата стипендије износи 70,00 КМ.

Са корисником стипендије склопиће се Уговор о стипендирању, којим ће бити поближе утврђена права и обавезе даваоца и корисника стипендије.

V

Захтјев за додјелу стипендије са потребном документацијом подноси се у затвореној коверти на шалтер број 3 Инфо пулта Општинске управе Општине Нови Град, лично или на адресу: Oпштина Нови Град, ул. Петра Кочића бр. 2, 79220 Нови Град, са назнаком „За Конкурс за ученичке стипендије“. Потребно је нагласити за коју врсту стипендије се конкурише (по основу дефицитарности или социјалном статусу). Неблаговремене и непотпуне пријаве неће бити разматране.

VI

Незадовољни учесници Конкурса имају право приговора на објављену Одлуку о додјели стипендија Начелнику Општине у року од 8 дана од дана објављивања Одлуке.

Рјешење по приговору на Одлуку о додјели стипендија доноси Начелник Општине у року од 8 дана од дана истека рока за подношење приговора и оно је коначно.

Овај Конкурс биће објављен на Огласној табли Општине Нови Град, Радију Нови Град и интернет страници Општине Нови Град www.opstina-novigrad.com.

Рок за пријављивање на Конкурс је 15 дана од дана објављивања.

Број: 01- 67-1/24

Датум: 12.09.2024. године