Шта је грађевинска дозвола?

Рјешење о грађевинској дозволи је управни акт на основу којега се може приступити изградњи, доградњи, надоградњи, реконструкцији и санацији објекта. Прије подношења захтјева за добијање рјешења о грађевинској дозволи неопходно је, на основу урбанистичко-техничких услова и локацијских услова израдити главни пројекат.

Подношење захтјева

Уз захтјев за издавање грађевинске дозволе потребно је приложити:

Локацијски услови (копија),

Техничка документација- главни пројекат, 3 примјерка (оригинал),

Доказ о праву својине, односно о праву коришћења земљишта (не старији од 6 мјесеци) (Извод из јавне евиденције о непокретностима, ЗК извадак, Посједовни лист, Уговор или Одлука надлежног органа погодна као основ за стицање права власништва или права грађења у корист инвеститора),

Противпожарну сагласност на локацију (оригинал),

Водну сагласносност (оригинал),

Еколошку сагласност(копија),

Сагласност за прикључак на магистрални или регионални пут (копија),

Пољопривредну сагласност (копија),

Сагласност Жељезница РС (оригинал),

Сагласност за заштиту од електромагнетних поља (за антенске стубове оперативне мобилне телефоније, предајнике итд.) (оригинал),

Извјештај о контроли техничке документације, (копија)

Доказ о уплати таксе на Рјешење за грађевинску дозволу -плаћа се по предрачунској вриједности објекта, и то до 50.000,00 КМ: 35,00 КМ од 50.000,00 КМ-100.000,00 КМ: 50,00 КМ и преко 100.000,00 КМ: 0,5% на предрачунску вриједност објекта, али не више од 5.000,00 КМ,

Доказ о уплати накнаде по основу природних погодности и погодности изграђене инфраструктуре – (једнократна рента и накнада за уређење градског грађевинског земљишта)- плаћа се након што Од‌јељење за просторно уређење и стамбено комуналне послове изврши обрачун висине накнаде , (оригинал),

Пореска картица(оригинал).

Рок за рјешавање потпуног предмета је 18 дана.

Грађевинска дозвола престаје да важи ако се у року од три године од дана извршности, не отпочне са радовима.Образац захтјева је доступан на шалтеру 4. Инфо-пулта или на линку ОВД‌ЈЕ.

Издавање грађевинске дозволе

Рјешење о грађевинској дозволи се даје за потребе изградње цијелог објекта и дијела објекта који чини техничку, технолошку или функционалну цјелину.

Рјешење о грађевинској дозволи доноси се у року од 18 дана од дана када захтјев буде у потпуности комплетиран.

Рјешење о грађевинској дозволи престаје да важи ако сеу року од 3 године од дана извршности, не отпочне са радовима. Почетак извођења радова мора се пријавити грађевинској инспекцији 8 дана прије почетка истих.

О ЗАХТЈЕВУ ЗА ИЗДАВАЊЕ ГРАЂЕВИНСКЕ ДОЗВОЛЕ ОДЛУЧУЈУ НАДЛЕЖНИ ОРГАНИ 15 ДАНА ОД ДАНА ПРИЈЕМА ЗАХТЈЕВА УЗ КОЈИ ЈЕ ПРИЛОЖЕНА ПРОПИСАНА ДОКУМЕНТАЦИЈА.

Обрасци

Важно је знати још и…

Износ таксе на Рјешење за грађевинску дозволу плаћа се по предрачунској вриједности објекта.

Грађевинска дозвола није потребна за помоћне објекте, привремене објекте за потребе сајмова, за уређење парцеле индивидуалног стамбеног објекта (стазе, платои, вртни базени, ограде, вртно огњиште …), постављање пластеника, конзолне тенде, као ни за радове на адаптацији објеката и сл.

ОД‌ЈЕЉЕЊЕ ЗА ПРОСТОРНО УРЕЂЕЊЕ И СТАМБЕНО-КОМУНАЛНЕ ПОСЛОВЕ

Адреса: Петра Кочића 2