Удружење грађана “Зашто не” обавјестило је јавност о резултатима Локалног индекса отворености у Босни и Херцеговини за 2023. годину, који мјери отвореност, транспарентност и одговорност јединица локалне самоуправе према грађанима/кама.

Мониторинг отворености локалних самоуправа за 2023. годину обухватио је 140  јединица локалних самоуправа у Босни и Херцеговини, а кључни показатељи резултата Општине Нови Град су:

• Транспарентност (буџетска транспарентност, јавне набавке, организацијске информације): 35.12%
  • Приступачност (интеракција са грађанима, јавне консултације и расправе, приступ информацијама): 20.74%
  • Интегритет (план интегритета, антикорупцијске политике и стратегије): 55%
  • Ефикасност (извјештавање скупштини општине, мониторинг и евалуација рада, стратешко планирање): 100%.

Истраживање је проведено путем анализе званичних веб-страница институција, укљјучујући испитивање типа, обима, форме и учесталости објавлљивања података на званичним сајтовима, анкетног упитника којим су испитане институционалне праксе у наведена четири принципа и анализе правних прописа којима је регулисан аспекти отворености локалне власти.

Према наведеном истраживању општина Нови Град заузела је одлично 33. мјесто у БиХ са укупним процентом од 52.61%.  Најбољи учинак остварен је у области „Ефикасност“, гдје је испуњено 100% индикатора унутар овог принципа. Овај резултат представља значајан напредак у односу на 2020. годину, када је испуњеност индикатора износила 45,50%, те на 2019. годину, када је иста износила само 23,58%. Овај континуирани раст указује на посвећеност Општине унапређењу својих услуга и транспарентности.

Што се тиче јединица локалне самоуправе Републике Српске, Општина Нови Град се налази на 12. мјесту, иза Бијељине, Челинца, Требиња, Теслића, Бањалуке, Дервенте, Зворника, Градишке, Шамца, Прњавора и Приједора,  што је још једна потврда стратешке опредијељености Општине Нови Град да свој рад континуирано презентује на увид јавности, дајући тиме прилику за отварање ширег дијалога и изналажење рјешења у корист свих грађана.

Више информација о самој анализи доступно путем ОВОГ линка, а  резултати свих јединица локалних самоуправа у БиХ доступни су ОВДЈЕ.

“Локални индекс отворености” је композитни индикатор који мјери степен отворености локалних самоуправа према грађанима у Босни и Херцеговини кроз око 80 индикатора. Отвореност је кључни услов демократије јер омогућава грађанима да добију информације и знање потребно за равноправно учествовање у политичком животу, ефективно доношење одлука и држање институција одговорним за политике које спроводе. С обзиром да институције широм свијета преузимају конкретне акције у циљу повећања своје транспарентности и одговорности према грађанима, из истих разлога је прије четири године формиран Регионални индекс отворености који мјери степен до којег су институције земаља Западног Балкана отворене према грађанима и друштву.